Salamura Zahter 2900 gr
Salamura Zahter 2900 gr

İçindekiler;

 

Dağ kekiği, zeytinyağı, kaya tuzu, Ayçin Hatun’un eşsiz lezzeti

 

 

   Zahter’in ham maddesi olan dağ kekikleri Amanos dağları eteklerinde kendiliğinden yetişmektedir, insan eliyle yetiştirebilmek neredeyse imkansızdır. Bahar aylarına doğru kekikler yıllardır çıktıkları yerlerden kendiliğinden filizlenmektedir, bu bölgelerde yaşayan kişiler sabahları taze kekik kokularıyla uyanırlar sabahları nefes açıcı bir tazelik yaşarlar.

    Filizlenen dağ kekikleri toplanıp organik zeytinyağı içerisinde salamura edilir böylelikle tazeliklerinden ve besin değerlerinden taviz vermezler.

Her türlü yiyecek ile yakışan bu sağlıklı bitki aynı zamanda bizler için birçok anlam da taşımaktadır. Bunlardan bazıları; tedavi, sağlık, psişik güç ve fiziktir. Önemli medeniyetlerde de Zahter’in adı sıkça geçmektedir. Zahter; Antik Yunan’da Hipokrat tarafından birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılmış, Antik Mısır’da mumyalama yapılırken parfüm olarak kullanılmıştır.

Zahter Nerede Üretilir?

Hatay yöresine ait geleneksel bir ürün olan Salamura Zahter, Hatay'daki emekçi kadınlarımızın topladıkları kekiklerle özenle hazırlanır.

Zahter Nasıl Saklanır?

Kuru ve serin ortamda saklamanız tavsiye edilir.

Zahter Nerelerde Kullanılır?

Salamura Zahter, salatalarda, etin marinesinde, sabahları kahvaltıda zeytinyağının içine çok yakıştığı gibi aslında bahartatın olduğu her yerde kullanılabilir.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR