Üzüm Pekmezi 580 g
Üzüm Pekmezi 580 g

Üzüm Pekmezi 580 g

Fiyat : ₺250,00(KDV Dahil)

Çağla gelin ile...

:
 580 ML

İçindekiler: Üzüm                                                                                                                                                                                                                    

- Üzümün ezilerek şıra hâline getirilmesinden sonra odun ateşinde, kazanlarda pekmez topağı ile kaynatılması sonucu elde edilen sıvı bir pekmez çeşididir.

  • Kahvaltılarınızda tüketebilir, tatlı yapımlarında tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz.

Belen beldelerinde veya hassa yöresinde üzüm ile elde edilen pekmezi, pestili, peksimeti ve üzüm kesmesini, yine belen yöresinde kömür çukurunda yapılan katı pekmezi de unutmamak gerek.
Kış aylarında ; Soğuk havalarda 3 gün bekletilen ve içine katılaşmış eski pekmez koyarak mayalandırılaran ve katı hale gelen bu pekmez; sadece yerel bölgenin en önemli bir kahvaltılığı olarak öne çıkmaktadır. 1950 ‘ li yıllarda şeker ithalatının yapıldığı dönemlerde çayı tatlandırmak için bu pekmez kullanılırdı. Çok az bulunan bu pekmez sanat eseri misali üretilmektedir. Belen kömür çukuru köyünde eskiden yaşayan Ermenilerin bu bölgedeki üzüm ve pekmezin gelirinden dolayı da yöreyi Darphane diye andıkları da olmuştur. Tahin ile ve susam ile karıştırılarak kahvaltılarda az da olsa rastlayabileceğiniz bu lezzeti burada paylaşmak benim için de çok keyif verici.
Mide ve ülsere iyi gelen; bağışıklık sistemini güçlendiren pekmez, çocukların beden gelişiminde çok etkindir.
Hatay’ da eskiden şimdiki çikolata tüketime eş çocuklarımızın aşırdığı o pekmezler çocuklarımıza ne denli fayda sağladığının göstergesidir.
Gün boyu sokakta enerjilerini harcayan çocuklarımızın en doğal takviyesi olan pekmez sporcuların da gözdesidir.
İri beyaz üzümlerin kendi tadı ile suyu sıkılarak elde edilen katı pekmez ile Hatay’ da kırmızı üzüm ile yapılan sıvı pekmez ile farklı türlerin yarattığı zenginlik ile doğal ve katkısız olan pekmezimiz mutfağımızın başrol oyuncularından biri üstelik.
Tatlı yapımında, kahvaltıda, böreklerde. Pekmez bizim kültürümüzde bariz lezzeti ile önemli mi önemli.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR