Tuzlu Yoğurt İnek 2000 g
Tuzlu Yoğurt İnek 2000 g
Tuzlu Yoğurt İnek 5000 gr

Tuzlu Yoğurt İnek 2000 g

Fiyat : ₺425,00(KDV Dahil)
:

TUZLU YOĞURT (İNEK)

2000 GR

İnek Sütü, Yoğurt Kültürü, Zeytinyağı, Tuz

 

Tuzlu yoğurt; 

Hatay’a özgü farklı tadlardan biri olan Tuzlu yoğurt Mayıs Ayı başlarında toplanan  inek veya keçi sütünün kaynatılması ile yapılır.

Geniş bir tencereye alınan tam yağlı inek sütü kaynatılır sonra ılıtılır. El dayanacak sıcaklığa gelince içine yoğurt ilave edilir ve  karıştırılır. Ağzı kapatılıp üstü  bir tülbent yardımı ile örtülür. Mayalanınca geniş bir kaba alınıp biraz karıştırılarak harlı ateşe konulur. Bir tahta kaşıkla dibi tutturulmadan devamlı karıştırılır. Tuzu konur. Göz göz olup patlamaya başlayınca bir tabağa biraz alınarak kıvamı kontrol edilir. Süzme yoğurt kıvamına gelmiş ise ocaktan in dirilip başka bir kaba alınır. iyice soğuduktan sonra kavanozlara konularak ağzı zeytinyağlı  bir tülbentle kapatılıp kapağı yerleştirilir

 

 

Yıl sonuna kadar saklayabileceğiniz tuzlu yoğurdu kuru soğan, kuru domates, biber, toz biber ve zeytinyağı ile karıştırarak kahvaltıda da kullanabileceğiniz gibi ; yöremizde tuzlu yoğurt ile yapılan borani ve yoğurt aşı çorbası gibi yöresel yemeklere de rastlamanız mümkün. Tuzlu yoğurt ile yumurta , börek ve bir çok sos yapımında da kullanarak kendinize ait özel ve farklı tariflerde  yapabilirsiniz. Kısacası Tuzlu yoğurt  ile 30 ‘ dan fazla yemek tarifi ile karşılaşabilmeniz mümkün .. 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR