Antakya Bakkalı

MEDENİYETLER ŞEHRİ ANTAKYA

 

 

BARIŞ VE MEDENİYETLER ŞEHRİ "ANTAKYA"

 

Antakya’da doğan ve 322-400 yılları arasında burada yaşamış olan Romalı tarihçi Ammianus Marcellinus tarafından Hatay, ‘’dünya çapında herhangi bir şehrin ne toprağının verimliliğini ne de ticari zenginliğini geçemeyeceği şehir’’ olarak tanımlanmaktadır. Antik çağda Hatay, ‘’Orientis Apicem Putcrum’’ (Doğunun Hazinesi) olarak adlandırılmaktaydı. Şu anki adı ‘’Hatay’’dır. Hatay’ın merkezi olan Antakya, bugün Türkiye’de en kozmopolit şehirlerden biridir.

 

Bu bölgede, 13 farklı medeniyetin izleri ve üst paleolitik dönemin (yaklaşık MÖ 40.000 – 11.000) tarihi kalıntıları görülebilir. MÖ 17. yüzyılın sonlarına kadar Mısır egemenliği altındaki şehir, daha sonra Hititler, Asurlar, Babil İmparatorluğu, Persler ve Makedonların egemenliği altına girmiştir. Doğu’nun en saygın kültür ve politik merkezi olan, ayrıca Büyük İskender’in fethiyle başlayan Helenistik dönem de (MÖ 330 – 30 )Doğu – Batı kültürünün sentezine tanıklık etmiş olan Antakya, MÖ 22 Artemisios (Mayıs) 300 tarihinde Büyük İskender’in bir generali olan Seleucid king Seleucus I Nicator (fetheden, MÖ 306 – 281) tarafından kurulmuştur.

 

Roma Dönemi (MÖ 1. YY – MS 6. YY) boyunca Antakya, zenginliği, refehı, entelektüel yapısı ve kurumları sayesinde Roma İmparatorluğu’nun doğu illerinin merkeziydi. Roma İmparatorluğu’nun 3. büyük ve  dünyanın 4. büyük şehri olan Antakya, 638 yılında Arap egemenliği altına girdi.

 

Şehir Selçuk İmparatoru Alp Arslan’ın egemenliğinde 1071 yılındaki Malazgirt zaferi sonucu kuşatma altına girdi. Kuşatma Bizans İmparatorluğuna karşı geri çekildi. Antakya, 1268 yılında, Mısır Memlük Sultanı Baybars tarafından tekrar kuşatıldı. Bu olay bölgedeki Hristiyan egemenliğini sonlandırdı.

 

Daha önce, Anadolu’yu Filistin ve Suriye’ye, Mezopatamya’yı Doğu Akdeniz’e bağlayan en önemli stratejik nokta olan bölge, Osmanlı  zamanında, İstanbul’a olan uzaklığından dolayı kendi haline bırakıldı. 1. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar Halep’in bir bölgesi olarak kaldı.

 

 

Akdeniz Hatay Sofrası Antakya Bakkalı; Akdeniz Hatay Sofrası'nın Tescilli Markasıdır.
Ödeme seçenekleri

Antakya Bakkalı © 2020 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır